sobota, 20 października 2012

"Pretty Little Liars. Bez skazy" Sara Shepard


Autor: Sara Shepard
Tytuł: Bez skazy
Tytuł oryginału: Flawless
Wydawnictwo: Otwarte
Miejsce i rok wydania: Kraków 2011
Liczba stron: 318
Cena: 29,90 zł

Rok po zaginięciu Alison jej przyjaciółki zaczynają otrzymywać niepokojące wiadomości od A. Ta osoba zna wszystkie sekrety, które dzieliły z Ali i zaczyna grozić ich ujawnieniem. Na domiar złego do Rosewood powraca Toby, z którym wiążą się niemiłe wspomnienia. Dziewczyny muszą wykonywać wszystkie rozkazy A., gdyż sprzeciwienie się może oznaczać zniszczenie życia, o czym jeszcze nie zdążyły się przekonać. Czy Emily, Aria, Spencer i Hanna zdołają odkryć kim jest tajemniczy nadawca wiadomości? Czy odkryją przyczyny śmierci ich ukochanej przyjaciółki Alison?
Sara Shepard jest autorką bestsellerowej serii „Pretty Little Liars” oraz „The Lying Game”, która nie miała jeszcze swojej polskiej premiery. Oba cykle zostały zekranizowane, choć tak jak w przypadku książek, tylko ten pierwszy serial możemy oglądać w Polsce. Autorka w młodym wieku chciała być gwiazdą oper mydlanych, projektantką klocków Lego lub genetykiem.
Nie tak dawno czytałam pierwszą część serii, „Kłamczuchy”, która mnie zachwyciła, a później zaczęłam oglądać także serial na podstawie tejże książki. To mnie zmotywowało do zapoznania się z kolejnymi dwoma tomami, które były tak samo świetne.
Tak jak w poprzedniej części, na samym początku mamy wspomnienie przyjaciółek z czasów, kiedy Ali jeszcze żyła. Na takim wspomnieniu opiera się cała książka, każda bohaterka wraca do niego myślami, pojawia się nowy szczegół… Bardzo interesujący pomysł. Każdy fragment przeszłości Arii, Hanny, Emily oraz Spencer szalenie mnie ciekawi i czytam go bardzo dokładnie. Bo to właśnie w przeszłości kryje się klucz do zagadki. Może nawet nie jednej…
Wielowątkowość to jeden z największych atutów tej serii. Oprócz odkrywania tajemnic Ali i tożsamości A. poznajemy osobiste problemy każdej z bohaterek. Spencer musi pogodzić się z siostrą i błagać o przebaczenie rodziców po ostatnim wybryku. Emily zaczyna coś czuć do Mai, choć stara się stłumić to uczucie i zostać normalną nastolatką. Arii coraz trudniej ukrywać zdradę ojca, a do tego dochodzą jeszcze problemy sercowe. Do Hanny przyjeżdża ojciec zaniepokojony kradzieżą i zniszczeniem auta ojca Seana. Każda z dziewczyn obiera swoją drogę, na której często popełnia błędy, których nie da się naprawić.
Autorka posługuje się plastycznym jezykiem, umiejętnie przekazuje emocje bohaterek i bardzo ciekawie opisuje sytuacje oraz wygląd np. otoczenia. Dzięki temu wprost nie da się oderwać od książki. Wydarzenia są tak realistyczne, że ma się wrażenie jakby się samemu brało w nich udział.
Bohaterowie zostali wspaniale wykreowani. Każdy z nich, nawet epizodyczny ma bardzo dobrze nakreślony charakter. Pani Shepard stworzyła wielu oryginalnych bohaterów, wszyscy są niepowtarzalni i każdy z nich mógłby stać się naszym przyjacielem, gdyby sobie wszedł do naszego świata.
„Bez skazy” byłaby tak samo świetna, jak jej poprzedniczka, gdyby nie to, że miałam wrażenie, że ten tom niczego nowego nie wnosi do serii. Niby koniec jest ciekawy i dość ważny, ale z tego co pamiętam to niczego nowego nie dowiadujemy się o A. i Alison, tylko dopiero w następnej części.
Podsumowując, seria „Pretty Little Liars” jest świetna, a autorka nie zaniża poziomu z każdym tomem, ale jednak tej części brakowało tego „czegoś”. Chętnie przeczytam kolejne tomy i mam nadzieję, że nigdy się na nich nie zawiodę. Nie mogę się doczekać momentu, w którym się dowiem kim jest A. i kiedy poznam odpowiedzi na wszystkie nurtujące mnie pytania.
Moja ocena: 9/10

8 komentarzy:

 1. Ciekawe kiedy ja dam radę nadrobić zaległości z tą serią. Aż mnie ściska jak czytam kolejne pozytywne recenzje, a ja nie mogę jej zdobyć :P

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja już dałam sobie spokój niestety z tą serią, gdyż mam wiele innych cykli do ,,pilnowania'' i czasami gubię się już w kolejnych nowościach, więc nie chce dodatkowo mieć na głowie i następnej serii.

  OdpowiedzUsuń
 3. ja niedługo zasiadam do pierwszej części :) tak bardzo chciałam przeczytać tę serię, że dostałam od męża na rocznicę ślubu 5 pierwszych tomów :) już nie mogę się doczekać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam tylko pierwszą część i szczerze mówiąc nie do końca mnie porwała. Ale może kiedyś jeszcze dam szansę tej serii.

  OdpowiedzUsuń
 5. Siedem tomów mam u siebie na półeczce, oczywiście przeczytanych;) Teraz muszę postarać się o dziewiątą część, bo akcja staje się bardzo szybka i napięta. Kocham;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ta seria wciąż przede mną. Aż dziwne, że jeszcze jej nie czytałam ;)

  Cieszę się, że zachęciłam Cię do "Gry o tron". Mam nadzieję, że spodoba Ci się tam jak mi ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zamierzam sięgnąć po tę serię, ale niestety póki co nie miałam do tego okazji.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za przeczytanie recenzji. Jeżeli zapoznałeś/aś się już z omawianą pozycją, podziel się ze mną swoim zdaniem, tylko proszę, nie spoileruj innym.