niedziela, 3 marca 2013

"Igrzyska śmierci" Suzanne Collins


Autor: Suzanne Collins
Tytuł: Igrzyska śmierci
Tytuł oryginału: The Hunger Games
Wydawnictwo: Media Rodzina
Miejsce i rok wydania: Poznań 2009
Liczba stron: 351

Na miejscu Ameryki Północnej powstało państwo Panem. Składa się z dwunastu, niegdyś trzynastu dystryktów otaczających Kapitol. Wiele lat temu wybuchło powstanie, dystrykty chciały walczyć z władzami. Jednak skutki okazały się tragiczne – Trzynasty Dystrykt został doszczętnie zniszczony, zmieciony z powierzchni ziemi. Na pamiątkę powstania, władze postanowiły co roku organizować Głodowe Igrzyska. Każdy dystrykt musi wylosować spośród mieszkańców chłopca i dziewczynę w wieku od dwunastu do osiemnastu lat. Dwudziestu czterech zawodników musi stoczyć ze sobą walkę na arenie, a wygrać może tylko jeden… Przegrana oznacza śmierć, wygrana – życie.
Siostra Katniss Everdeen, Prim, została wylosowana podczas dożynek. Nie może ona jednak pozwolić, aby dwunastoletnia siostra zginęła na arenie i postanawia zająć jej miejsce. Musi opuścić rodzinę, która bez niej może sobie nie poradzić…
Suzanne Collins mieszka wraz z mężem, dwójką dzieci i trzema kotami w Newton, w Connecticut. Jest amerykańską pisarką i scenarzystką telewizyjną. Zanim napisała znaną na całym świecie trylogię „Igrzyska śmierci”, zasłynęła serią o chłopcu Gregorze, który odkrywa nikomu nieznane obszary.
„Igrzysk śmierci” kupiłam już dawno. Jednak z powodu braku czasu nie sięgałam po lekturę, choć cały czas o niej pamiętałam. W końcu postanowiłam wziąć się w garść i zaplanowałam czytanie na ferie. Teraz żałuję, że wcześniej tego nie zrobiłam! Tak, recenzja będzie pełna zachwytów nad książką, ale kto czytał, mam nadzieję, że zrozumie. Inaczej się nie da.
„Ale ja sobie tego nie życzę! Oni już odbierają mi przyszłość! Nie pozwolę, aby ukradli mi to, co liczyło się dla mnie w przeszłości.”
Sam pomysł na fabułę mnie zachwycił. Głodowe Igrzyska – brzmi intrygująco, nieprawdaż? Choć od samego początku wiedziałam kto wygra (poprzez opisy i recenzje kolejnych części), wcale mi to nie przeszkadzało. I tak wspaniale się czytało, a ważne jest też to, co się działo na igrzyskach. Nie wiem, jak można być tak okrutnym, aby coś takiego zorganizować. Wszystko filmowano, a mieszkańcy Panem mieli obowiązek oglądać w telewizji to, co się działo na arenie. Kiedy przez kilka dni nikt nie ginął, organizatorzy sami zmuszali uczestników do walki i zapewniali widzom atrakcje. Przed samymi igrzyskami przeprowadzano staranne przygotowania – prezentacja uczestników, wywiady, strojenie w nieprawdopodobne ubrania. Uważali to za rozrywkę.
„Panie i panowie, Siedemdziesiąte Czwarte Głodowe Igrzyska uważam za otwarte!”
Autorka ma cudowny styl, dokładnie taki, jaki najbardziej lubię. Posługuje się obrazowym i bogatym językiem, doskonale potrafi przelać myśli na papier. Wszystko dokładnie tłumaczyła czytelnikowi, aby zrozumiał, ale nie nużyła przy tym. Moje oczy tylko biegały nad literami, a ja już nie byłam w swoim domu, tylko w Panem. Mogłam sobie wszystko idealnie wyobrazić. To niebywała uczta dla wyobraźni!
Katniss wykazała się ogromną odwagą i inteligencją, ale nie brakuje jej także wad, które sprawiają, że postać staje się rzeczywista. Niemal od razu ją pokochałam i zawszę będę podziwiać. Peeta także w błyskawicznym tempie skradł moje serce. To taki silny i mądry, ale wrażliwy chłopak. Już od historii z chlebem widać jego dobre serce.
„To wielkie widowisko. Jak cię widzą, tak cię piszą. Gdy twoja prezentacja dobiegła końca, mogłem powiedzieć, że w najlepszym przypadku wypadłaś sympatycznie, choć i to tak graniczy z cudem. Teraz bez wahania powiem, że potrafisz przebojem zdobywać męskie serca.”
Jest to powieść, o której trzeba myśleć. Chyba nigdy się od niej nie uwolnię, a moje myśli tym bardziej! Podczas czytania o niej myślałam, a także w chwilach, na które musiałam odłożyć powieść. Po skończeniu także. Mam ochotę znów porwać książkę z półki i zaczytać się do szaleństwa. I nigdy nie przestać. Choć skończyłam ją zaledwie wczoraj, chcę do niej powrócić. Specjalnie nakazałam sobie dawkować lekturę, aby zbyt szybko się z nią nie żegnać. Lecz trzy dni to zdecydowanie za mało!
„Pamiętam wszystko, co wiąże się z tobą.”
Kocham „Igrzyska śmierci” całym swoim sercem i nigdy moja miłość się nie skończy. Kocham tę książkę do szaleństwa. Mam ochotę płakać nad nią, że się zakończyła. Że była taka krótka. Że czekają mnie jeszcze tylko dwie części. To zdecydowanie za mało. Można by o tym pisać w nieskończoność, ale autorka znała umiar.
„Tyle czasu robiłam wszystko, żeby nie lekceważyć wrogów, że w końcu zapomniałam, iż równie niebezpieczne jest ich przecenianie.”
Ta książka mnie poruszyła i wstrząsnęła mną do głębi. Jak pisze z tyłu okładki, jest to powieść dla dojrzałych ludzi, którzy potrafią zrozumieć, że okrucieństwo było, jest i zawsze będzie. Sądzę, że już nigdy nie będę myśleć tak samo, jak przed lekturą „Igrzysk śmierci”. To piękna książka o cierpieniu, śmierci i miłości.
„Do dziś wyczuwam związek między Peetą Mellarkiem, chlebem, który dał mi nadzieję, a kwitnącym mniszkiem, źródłem wiary w to, że nie jestem skazana na śmierć.”
Chcę przeczytać kolejne tomy. Muszę. Mam ochotę rzucić wszystko i pobiec do pierwszej księgarni i zaopatrzyć się w „W pierścieniu ognia” oraz „Kosogłos”. Obiecałam sobie, że do kwietnia nie kupię już żadnej książki bez powodu, ale chyba nie wytrzymam. Poza tym, powód jest. Bo umrę z ciekawości i niecierpliwości.
Choć wiedziałam, kto wygra, jak już wcześniej wspomniałam, to i tak nie wiedziałam, co może dalej spotkać bohaterów. Cały czas miałam poczucie, że jednak ten ktoś może umrzeć. Pani Collins potrafi trzymać czytelnika w napięciu przez całą powieść. Trzeba pogratulować talentu.
„Oto rada. Nie dajcie się zabić.”
„Igrzyska śmierci” powinny być lekturą obowiązkową dla większości ludzi. Może część z nich nauczyłaby się czegoś z tej książki. Nie można jej traktować jako zwykłą rozrywkę, trzeba wiedzieć, że ukazuje prawdę o świecie i życiu. Ten, kto nie przeczytał jeszcze tej powieści, niech szybko to nadrobi. Warto. Jest to cudowna, fantastyczna, obłędna książka. Po prostu piękna.
„Igrzyska śmierci” to książka poza skalą, nie potrafię jej ocenić, bo 10/10 to zdecydowanie za mało.
WYZWANIE: CZYTAM FANTASTYKĘ

20 komentarzy:

  1. Zgadzam się z Tobą, że ocena 10/10 to zdecydowanie za mało:)
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam Igrzyska Śmierci! :)

    OdpowiedzUsuń
  3. "Igrzysk.." nie nazwałabym ulubioną książką czy serią, choć naprawdę mi się podobała. nie powiem, że zmieniła moje życie bądź, że już nigdy się od niej nie uwolnię..
    mimo to pokochałam całą trylogię; muszę jednak ze smutkiem stwierdzić, że akurat tom pierwszy spodobał mi się najbardziej.

    czekam na ekranizację "WPO" :D

    OdpowiedzUsuń
  4. Ubolewam na tym, że jeszcze nie czytałam tej serii. Ciągnie mnie do niej strasznie, mało tego, wiem, że bym pokochała tę opowieść. Nigdy jednak nie mogę na nią trafić w bibliotece. Ale teraz mam postanowienie. W związku z moimi urodzinami (co z tego, że dopiero w maju) poproszę o całe trzy tomy w jednym wydaniu, które wypatrzyłam w Empiku:) Świetny pomysł, nie?:P

    OdpowiedzUsuń
  5. Kocham tą serię, są to jedne z moich ulubionych książek:) Już nie mogę doczekać się ekranizacji. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Kocham to za mało powiedziane :D

    OdpowiedzUsuń
  7. Zgadzam się z Tobą całkowicie - książka jednym słowem fenomenalna.

    OdpowiedzUsuń
  8. Czytam same pozytywne opinie na jej temat i przez to poluję na nią w bibliotece, ale niestety... póki co bezskutecznie :(

    OdpowiedzUsuń
  9. Tak bardzo chciałam przeczytać tą książkę, więc godnie polowałam na nią w bibliotece. Moje "polowania" zakończyły się sukcesem. Teraz ksiażka jest na mojej półce i czeka na przeczytanie. :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Ostatnio rozglądałam się za nią w bibliotece, ale nigdzie jej nie wypatrzyłam. Mam nadzieję, że jeszcze na nią trafię. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  11. Moja ulubiona seria. Dosłownie ją pochłonęłam!

    OdpowiedzUsuń
  12. Mam stać całą trylogię na półce, tylko coś się zabrać do niej nie mogę ;P

    Dzięki za podesłanie linku do recenzji :)
    została dodana ona do wyzwania :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Do tej pory chyba żadna książka nie zapadła mi tak w pamięć jak ta, pierwsza część najlepsza, bo kolejne wypadają już bladziej w porównaniu do pierwszej części ale i tak są świetne. :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Zdecydowanie jedna z lepszych serii jakie czytałam. :)
    Pozdrawiam. :)

    OdpowiedzUsuń
  15. Jak na razie przeczytałam tylko pierwszą część i pokochałam ją od pierwszych stron. 2 kolejne czekają na półce, ale jakoś nie mogę się do nich zabrać, bo cały czas wypożyczam coś z biblioteki :)

    OdpowiedzUsuń
  16. Muszę się w końcu za nią zabrać :D

    OdpowiedzUsuń
  17. Igrzyska Śmierci to niesamowita książka - zachwycająca fabuła, niesamowite zakończenie. Przeczytałam całą serię, zrecenzowałam tylko pierwszą część, ale mam zamiar przeczytać ją od początku i zrobić recenzje wszystkich, bo naprawdę te książki są tego warte ;)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za przeczytanie recenzji. Jeżeli zapoznałeś/aś się już z omawianą pozycją, podziel się ze mną swoim zdaniem, tylko proszę, nie spoileruj innym.